Produkcja vs. kompletacja – jakie narzędzia optymalizacyjne wybrać?

Dyrektor Działu Wdrożeń, IT Vision
Słowa kluczowe:
dynamics 365IT dla produkcjiprodukcja

Czy w firmie produkcyjnej warto inwestować w technologie IT? Zgodnie z raportem Deloitte, mimo rosnących wyzwań gospodarczych, takich jak zwiększające się koszty, producenci intensyfikują swoje inwestycje w technologie cyfrowe. W porównaniu do 2023 roku, w minionym roku inwestycje technologiczne w usługi takie jak: 

  • systemy chmurowe, 
  • sztuczna inteligencja, 
  • usługi telekomunikacyjne, w tym 5G, 

w firmach produkcyjnych wzrosły z 23 do 30%*. Istnieje wiele narzędzi, które mogą znacznie usprawnić procesy produkcyjne i kompletacyjne. Na jakie funkcje dedykowane produkcji w wiodącym systemie ERP, Microsoft Dynamics Business Central, mogą liczyć przedsiębiorcy? Wyjaśnia to Piotr Podgórni, Dyrektor Działu Wdrożeń systemów ERP w firmie IT Vision. 

Moduły Dynamics 365 dedykowane produkcji 

Piotr Podgórni: Firmy, produkcyjne, które zgłaszają się do nas, najczęściej wykorzystują procesy mieszane: zarówno produkcję, jak i kompletację. W takim przypadku najlepiej postawić na system ERP, który dostosowany jest do obu rodzajów produkcji. Przykładem takiego rozwiązania jest Dynamics 365 Business Central, który zawiera zarówno moduł kompletacji, jak i moduł produkcji – każdy z nich spełnia nieco inne zadania.  

  • Moduł Produkcji to zaawansowane narzędzie dedykowane przedsiębiorstwom, które realizują procesy produkcyjne. Umożliwia on szczegółowe zarządzanie wielopoziomową produkcją, a także planowanie zdolności produkcyjnych i śledzenie postępów w czasie rzeczywistym.  Dodatkowo moduł produkcyjny bywa często rozszerzany o konfigurator produktu, narzędzia do wizualizacji zleceń/obciążeń, czy integracja z dedykowanymi rozwiązaniami do planowania (APS) i raportowania produkcji (MES) 
  • Moduł Kompletacji jest skierowany do firm, które cenią sobie szybkość i prostotę operacyjną, moduł kompletacji skupia się na łączeniu prefabrykowanych komponentów i realizacji zamówień. W przypadku modelu kompletacji na zlecenie, tworzenie i rejestracja kompletacji może odbywać się automatycznie, co znacząco upraszcza obsługę. 

Oba moduły umożliwiają tworzenie wielopoziomowych zestawień materiałów oraz integrację z funkcjami sprzedaży, planowania, rezerwacji i logistyki. Wspierają zarówno produkcję na zamówienie, jak i produkcję na magazyn. 

Główna różnica polega na tym, że moduł produkcji oferuje więcej możliwości, szczegółowe funkcje takie, jak: definiowanie gniazd i stanowisk produkcyjnych, planowanie zdolności produkcyjnych, ustawienia czasów operacji poprzez marszruty mogące zawierać czas przezbrojenia, uruchomienia, oczekiwania, transportu oraz uwzględniają obsługę kooperacji. Dzięki kodom powiązania marszruty możemy zaplanować materiał pod konkretną operację a nie na całe zlecenie – co może być szczególnie istotne w przypadkach, gdy technologia zawiera operacje o długim czasie wykonania. 

Natomiast moduł kompletacji, prezentuje nieco inne podejście – skupia się głównie na określeniu, co ma być złożone (jakie komponenty) – brak w nim rozbudowanych opcji planistycznych i kontroli przepływu produkcji, co czyni go łatwiejszym do wdrożenia i bardziej elastycznym przy mniejszych kosztach operacyjnych. Dzięki prostej konstrukcji w łatwy sposób możemy podmieniać komponenty, co daje bardzo dużą elastyczność, którą często wykorzystujemy w modelach e-commece’owych, gdzie często to klient końcowy finalnie decyduje, co wchodzi w skład nabywanego zestawu.  

Rozwiązania IT dla produkcji

W przypadku firm produkcyjnych wybór odpowiedniego modułu w systemie ERP pozwala nie tylko na optymalizację procesów produkcyjnych, ale również na usprawnienie innych kluczowych obszarów, takich jak księgowość, finanse czy zarządzanie projektami, przy jednoczesnym zachowaniu spójności danych w całej organizacji.  

Warto również rozszerzyć klasyczny system ERP o dedykowane produkcji narzędzia, które w prosty sposób integrują się z systemem Dynamics 365, rozbudowując jego możliwości. 

 Przykładowe zastosowania narzędzi z punktu widzenia firm produkcyjnych: 

  • Wykrywanie zagrożenia awarią (CMMS+EAM 4FACTORY z dodatkowym modułem AI 4FACTORY) 
  • Wykrycie anomalii zużycia energii w czasie (SFC 4FACTORY z dodatkowym modułem AI 4FACTORY) 
  • Zaawansowana analiza biznesowa prognozowanie sprzedaży i produkcji (Item Intelligence od Data Courage). 

Jeśli interesują Cię rozwiązania dla produkcji, zachęcamy do pobrania naszego e-booka.

A jeśli potrzebujesz porady dotyczącej wyboru odpowiednich narzędzi dla Twojej firmy, zapraszamy na konsultację Twojego biznesu. Zgłoś się w przez formularz. 

*2025 Manufacturing Outlook, Perspektywy w produkcji, Deloitte Central Europe 

    Masz pytania? Skontaktuj się z nami
    Więcej
    Więcej
    Poprzednia wypowiedź Następna wypowiedź